پیکرتراشی, خدمات

لیپوماتیک

لیپوماتیک

لیپوماتیک از انواع عمل های زیبایی است که نتیجه آن در زندگی فرد تاثیرات بسیار مهمی خواهد داشت. فن لیپوماتیک مبتنی بر تولید میدانی از امواج مافوق صوت با استفاده از یک کمپرسور به عنوان یک منبع نیرو است.

امواج مافوق صوت پس از برخورد با بافت چربی آنها را تخریب کرده و در نهایت منجر به کاهش اندازه عضو می شوند.

با استفاده از این روش تخلیه چربی به طور یکنواخت و طبیعی از مناطقی مانند شکم، پهلو، پشت، باسن، ران، ساق پا و بازو انجام می شود و حتی می توان حجم اندکی از چربی های موضعی در مناطقی مانند غبغب، بالای سینه، بزرگی سینه آقایان، اطراف زانو را برداشت .

 قابل ذکر است که به دلیل عدم آسیب به سلول های چربی به طور همزمان می توان چربی خارج شده را به هر قسمتی از بدن مانند باسن، سینه، صورت (گونه، لب و خطوط وچروک های پوستی)، پشت دست تزریق کرد

. لیپوماتیک اینفراسونیک دارای سیستم ایمنی فعال می باشد که وقتی به بافت غیر چربی برخورد کرده، دستگاه را متوقف می کند بنابراین خطر پارگی شکم وجود ندارد و به دلیل عدم ایجاد حرارت در بافت چربی خطر سوختگی پوست ، بافت مردگی و یا سوختگی محل ورود کانولا را ندارد.

نتیجه این جراحی به عوامل زیر بستگی دارد

 • تجربه و مهارت پزشک متخصص
 • نوع دستگاه ها و تجهیزات مورد استفاده در اتاق عمل
 • دستیاران پزشک متخصص

در لیپوساکشن حرکت میله لیپوساکشن به سمت جلو و عقب است یعنی حرکات رفت و برگشتی دارد اما در لیپوماتیک حرکات نوک میله علاوه بر رفت و برگشتی به شکل لرزشی و دورانی هم هست.

چگونگی عمل لیپوماتیک

برای انجام لیپوماتیک ابتدا پزشک متخصص در محل مورد نظر سوراخی به اندازه 2 الی 5میلی متر ایجاد می کند و محلول استاندارد  جهت بی حسی موضعی واز بین بردن احتمال خون ریزی به میان بافت چربی میفرستد سپس با کانولای دستگاه از طریق سوراخهای ایجاد شده وارد بافت چربی می شود و استفاده از میدانی از امواج مافوق صوت بافت چربی محل مورد نظر را تخریب می کند.این امواج سبب پاره شدت تکه های چربی و تبدیل آنها به ذرات چربی دانه ارزنی شده که همزمان تخلیه نیز می گردند. یعنی مخلوط مایع بی حسی و چربی خرد شده همان منافذ ایجاد شده خارج میگردد.

 حداکثر میزان چربی قابل تخلیه از بدن هر فرد در یک جلسه بستگی به وزن، سایز و محتوای چربی بدن فرد دارد.

در صورت نیاز فرد به تخلیه چربی بیشتر از سایز نقاط بدن می توان در جلسات دیگری به فاصله بیشتر از 72 ساعت از عمل قبلی چربی این قسمتها را نیز تخلیه کرد. این فاصله زمانی نیز مربوط به جریان لیدوکائین در بدن است که 72 ساعت به طول می انجامد.

زمان عمل لیپوماتیک

با توجه به اینکه تزریق مایع بی حسی به صورت اتوماتیک و هوشمند صورت می پذیرد و به دنبال  تخریب سلولهای چربی همزمان همه موارد باهم تخلیه می شوند عمل با سرعت بیشتری انجام می شود.

پس از عمل لیپوماتیک بیشتر بیماران از فردای عمل فعالیت روزانه خود را پی گرفته و حداکثر زمان ممکن برای مراقبت اولیه یک هفته می باشد.

 در عمل لیپوماتیک خونریزی کمتر، بهبود سریع تر، دوران نقاهت کوتاهتر، نتایج موثرتر درمانی و مهم تر از همه جلوگیری از خطر سوختگی پوست را وجود دارد.

مزایای لیپوماتیک

 • سوختگی پوست ندارد.
 • حین عمل و پس از عمل لیپوماتیک درد مختصری وجود دارد.
 • تورم وکبودی کم است .
 • زمان عمل کوتاهتر است .
 • میزان داروی بی حسی کمتری مورد نیاز است .
 • جمع شدن پوست و جلوگیری از شلی پوست بهترانجام می شود.
 • درمان نواحی فیبروتیک مانند کمر، سینه آقایان وافراد که قبلا لیپوساکشن شده اند بهتر وآسانتر از روشهای دیگر است.
 • خطر پارگی شکم وآمبولی وجود ندارد .
 • بیمار می تواند فوراً به رژیم غذایی معمول خود بازگردد. به مقدار کافی آب، آب میوه یا نوشیدنی های غیر الکلی برای جلوگیری از اتلاف آب بدن بنوشد.

توجه: هزینه قطعی جراحی بر اساس تشخیص پزشک جراح مشخص می شود.

توجه: گاها تنها با لیپوماتیک نمی توان افتادگی شکم را برطرف کرد و نیاز به آبدومینوپلاستی هم می باشد.

ژیم غذایی بعد از عمل لیپوماتیک

بطور معمول عمل لیپوماتیک یک روش کاهش وزن نیست. بنابراین ورزش و رژیم غذایی بعد از روش لیپوماتیک جهت دستیابی به بهترین مزایای آن حائز اهمیت است. هدف از یک رژیم غذایی بعد از عمل لیپوماتیک کمک به حفظ نتایج عمل تا حد ممکن است. اگر درحال حاضر یک رژیم غذایی سالم را رعایت می‌کنید، انجام این تغییرات نباید مشکل باشند و ارزش نتایج آن را خواهد داشت.

تغذیه قبل از عمل لیپوماتیک

باید اقدامات مثبت و پیشگیرانه‌ای را برای جراحی عمل لیپوماتیک مد نظر داشته باشید. این اقدامات را با ایجاد تغییرات سالم در شیوه زندگی خود آغاز کنید. یک رژیم غذایی سالم را شروع کنید و یک برنامه‌ی ورزشی هوازی لذت بخش را که برای بدنتان مناسب است به آن اضافه نمایید. در این شرایط بعد از عمل سریع‌تر بهبود می‌یابید و بطور کلی در صورتی که بدنتان قبل از جراحی بهترین شرایط را داشته باشد (با وجود جریان خون و عملکرد سلولی بهینه) می‌توانید انتظار نتایج مطلوب‌تری را داشته باشید.

 • قبل از عمل لیپوماتیک این موارد را فراموش نکنید :
 • خوردن غذاهای تازه (نیمی از بشقاب خود را با سبزیجات و میوه‌ها پر کنید).
 • از کربوهیدرات‌های تصفیه شده مانند قند پرهیز کنید.
 • افزایش مصرف غذاهای مغذی مانند سبزیجات جهت افزودن فیبر، مواد معدنی و آنتی اکسیدان به رژیم غذایی.
 • کاهش گرسنگی و دفع سموم از بدن با نوشیدن مقدار زیاد آب
 • مصرف یک صبحانه کامل به عنوان بخش جدایی ناپذیری از برنامه‌ی روزمره
 • افزایش متابولیسم با انجام برخی از ورزش‌ها برای حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه

تغذیه بعد از عمل لیپوماتیک

حال که از شر چربی‌ها خلاص شده‌اید، باید مطمئن شوید که هیچ گاه باز نمی‌گردند. بعد از عمل، جراح جزئیات رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک را مورد بحث قرار می‌دهد و نکاتی را در مورد چگونگی تسریع فرایند بهبودی و نیز حفظ بهترین نتایج ممکن ارائه می‌کند. هرچند غذاهای زیادی وجود دارند که باید بعد از عمل مصرف کنید که به شما برای بهبودی و حفظ نتایج حداکثری عمل لیپوماتیک کمک خواهند کرد.
یک شیوه زندگی سالم از طریق رعایت رژیم غذایی سالم و مغذی ایجاد کنید. بهترین راه برای انجام این کار پیروی از دستورالعمل‌هایی در مورد مقدار روزانه‌ی مصرف محصولاتی مانند کالری، چربی، قند و نمک است.
هر روز ۵ قسمت میوه و سبزی مصرف کنید تا از دریافت مقدار مورد نیاز ویتامین و مواد معدنی اطمینان حاصل شود.

بعد از عمل لیپوماتیک این موارد را رعایت کنید :

 1 – پروتئین به میزان لازم مصرف کنید

مصرف پروتئین بعد از جراحی مهم است زیرا باعث بهبود ساختار بافت‌ها شده و به بهبود و بازیابی بدن کمک می‌کند. پروتئین‌های بدون چربی که می‌توانید بعد از جراحی مصرف کنید شامل غذاهای دریایی، محصولات سویا، گوشت بدون چربی و مرغ، تخم مرغ و محصولات لبنی کم چرب می‌باشند.

2 –  آب زیاد بنوشید

 • شما باید مصرف آب را به حداقل دو لیتر در روز افزایش دهید. این کار نه تنها به فرایند بهبودی کمک می‌کند بلکه نقش مهمی را در دفع مواد سمی که در بدن تجمع پیدا می‌کنند دارد. آب همچنین در کاهش گرسنگی تاثیرگذار است و به حفظ انرژی که برای فعال ماندن نیاز است کمک می‌کند.آب به کاهش وزن کمک می‌کند، کلیه را سالم نگه می‌دارد و کیفیت پوست را نیز بهبود می‌بخشد.
  آب به کاهش مدت زمان تورم بعد از عمل لیپوماتیک و نیز تنظیم هضم کمک خواهد کرد که بخصوص در صورت انجام لیپوماتیک شکم مهم است. چای گیاهی و قهوه سیاه در حد اعتدال قابل قبول است. شما همچنین می‌توانید آب معدنی و آب میوه و سبزی بدون شیرین کننده یا نمک را مصرف کنید. مصرف نوشابه را به حداقل برسانید. از مصرف آب میوه با شکر اضافه و آب سبزی با سدیم اضافه نیز باید پرهیز کرد. تنها محصولات لبنی بدون چربی را در قهوه و شیرین کننده‌های مصنوعی را در چای استفاده کنید.

3 – کربوهیدرات به مقدار نیاز مصرف کنید

 • کربوهیدرات‌ها به بازیابی توان بدن و کمک به بهبودی سریع کمک می‌کنند. آنها از تحلیل عضله جلوگیری کرده و باعث جوانسازی بدن از داخل می‌گردند. غلات کامل، برنج قهوه‌ای، بلغور جو دوسر و غیره منابع خوبی از کربوهیدرات‌های سالم هستند. قند وغذاهای شیرین ممکن است باعث افزایش وزن و از بین رفتن نتیجه‌ی عمل لیپوماتیک شوند. از طرفی، قند دارای ویتامین و مو اد مغذی کمی بوده و هیچ گونه مزیتی برای فرایند بهبودی بدن ندارد. نباید به هرگونه میوه‌ای که مصرف می‌کنید شکر یا شیرین کننده اضافه کنید. محصولات تصفیه شده بدست آمده از غلات مانند نان سفید نیز نباید مصرف شوند.

4 – غذاهای فیبر دار استفاده کنید:
غذاهای سرشار از فیبر مانند غلات، لوبیا، میوه و سبزیجات را مصرف کنید. این مواد غذایی به هضم کمک کرده و یبوست که بعد از جراحی و مصرف داروها شایع است را کاهش می‌دهند.

5 – میوه‌ها و سبزیجات تازه را فراموش نکنید

 • صرفنظر از انجام جراحی میوه‌ها و سبزیجات باید بخشی از رژیم غذایی باشند. اما در طول بهبودی بعد از لیپوماتیک، این منابع غذایی کاملاً برای بهبودی بدن و بازیابی توان بعد از جراحی ضروری هستند. بعد از جراحی باید سبزیجات با برگ سبز، گوجه فرنگی، خربزه، گریپ فروت، انبه، اسفناج و کلم بروکلی را در رژیم غذایی روزمره خود بگنجانید. باید به مدت حداقل دو تا چهار ماه بعد از عمل لیپوماتیک از غذاهای شور پرهیز کنید. از محصولات با نمک بالا مانند سس سویا و بسیاری از سس‌های سالاد اجتناب کنید. سدیم باعث التهاب در بدن می‌شود، و از این رو بر فرایند بهبودی تاثیر می‌گذارد. هرچند می‌توانید جایگزین‌های سدیم مانند گیاهان طبیعی و ادویه‌جات را استفاده کنید.

6- ویتامین ها را دریافت کنید:

ویتامین‌ها همراه با رژیم غذایی خوب به منظور بهبود سریع و بازیابی توان بدن ضروری هستند. ویتامین‌های A، C، D، E و K در بهبود زخم نقش دارند. ماهی، جگر و سبزیجات حاوی ویتامین K هستند در حالی که آجیل، شیر، تخم مرغ و روغن‌های گیاهی حاوی ویتامین E می‌باشند. ویتامین D در شیر، ماهی، تخم مرغ و غلات یافت می‌شود. برای بهبودی سریع‌تر این مواد غذایی را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید.

7 – چربی‌های سالم بخورید

 • تنها به این دلیل که از چربی‌ها خلاص می‌شوید به این معنی نیست که تمام چربی‌ها بد هستند. یک مقدار سالم از چربی‌های خوب برای تندرستی ضروری است. منابع چربی‌های خوب روغن زیتون، میوه‌هایی مانند آووکادو، آجیل و دانه‌ها می‌باشند. چربی اشباع در دمای اتاق جامد است و در بیشتر حیوانات و محصولات جانبی حیوانی و نیز غذاهای سرخ شده و فرآوری شده یافت می‌شد از این دسته چربی ها استفاده نکنید. از گوشت‌های چرب مانند بیکن یا سوسیس و گوشت قرمز و نیز ماهی‌های چرب مانند ماهی خال‌خالی پرهیز کنید. همچنین از مصرف گوشت سرخ شده باید اجتناب شود.

گالری تصاویر

سوالات متداول

چرا بیشتر متخصصین روش لیپوماتیک را به لیپوساکشن‌های معمولی ترجیح می‌دهند؟

1 - بدون درد بودن است. از آن جایی که برخی از بیماران در طول درمان احساس قلقلک می‌کنند این روش به تیکل لیپو یا همان لیپوساکشن قلقلکی معروف است. 2- خیلی سریع انجام می‌شود. ایده جراحی به خودی خود می‌تواند دلهره آور باشد اما هنگامی که زمان آن کوتاه می‌شود طبیعتا موجب ترس و دلهره کمتری خواهد شد. 3- سالم و بودن خطر بودن لیپوماتیک . سلامت روش درمانی از مهمترین ویژگی این روش است. 4- دوره بهبودی کوتاهی دارد. این روش برای افرادی که فعال هستند و عادتی به استراحت طولانی ندارند مناسب است.

کدام نواحی بدن با لیپوماتیک درمان می‌شوند؟

لیپوماتیک در بسیاری از نواحی بدن قابل اجرا است. نواحی نظیر: 1. بالای بازوها 2. چانه 3. داخل ران ها 4. بیرون ران 5. شکم 6. قفسه سینه

چه کسانی موارد مناسب لیپوماتیک هستند؟

افرادی که دوست دارند از طریق روشی سالم بدن خود را سفت و کشیده کنند مارد مناسب چنین درمانی هستند.

نتایج لیپوماتیک به چه صورت خواهد بود؟

نتایج حاصل از جراحی لیپوماتیک در بین افراد متفاوت است. اما به‌طور کل بیمار می‌تواند خیلی زود شاهد نتایج باشد. بعد از عمل لیپوماتیک بیمار می‌تواند بدنی لاغر و کشیده داشته باشد. با وجود این که برخی از بیماران زودتر از 1 ماه می‌توانند نتایج حاصل از عمل را ببینند اما بیشتر بیماران نتایج نهایی را اغلب ظرف چند ماه بعد از جراحی مشاهده می‌کنند.

آیا لیپوماتیک دارای تائیدیه FDA است؟

سازمان غذا و داروی جهان موسوم به FDA لیپوماتیک را به عنوان جدیدترین تکنیک حذف چربی‌ و پیکرتراشی بدن تایید کرده‌است. این تکنولوژی پیشرفته که در اروپا توسعه یافته درحقیقت جهت بهبود لیپوساکشن طراحی گردیده است. راحتی و سلامت بیمار و همچنین تمایز بالینی این روش توسط هزاران پزشک در سراسر دنیا تایید شده است.

آیا این عمل با درد همراه است؟

لرزش و حرکت کانولا باعث مهار درد می‌شود. افرادی که عوارض جانبی ارتعاش را تجربه می کنند معتقدند که لیپوماتیک شبیه ماساژ است. حرکت غیرعادی کانولا موجب می‌شود درحالی که داروی بیهوشی موضعی را وارد بدن می‌کند در بین بافت‌های چربی سر خورده و به‌راحتی و با حداقل درد چربی‌ها را تخلیه کند. کانولا با مانور در فضاهای فیبری و نواحی سفت‌تر موجب بهبود پیکرتراشی، کوتاهی زمان جراحی، کاهش کبودی و بهبود سریع می‌گردد.

مراحل انجام جراحی به چه صورت است؟

لیپوماتیک گرما تولید نمی‌کند و مهمترین ویژگی آن این است که هنگام مواجه شدن با بافت‌های غیرچربی سیستم خاموش می‌شود. انرژی فراصوت در لیپوماتیک که جهت تجزیه بافت‌های چربی به کار می‌رود با حداقل آسیب به بافت چربی و بافت‌های اطراف آن عمل می‌کند. در این روش به‌دلیل این که هیچ آسیبی به بافت سالم وارد نمی‌شود کشیدگی پوست بهتر انجام می‌شود.

قبل از لیپوماتیک چه اقداماتی باید انجام داد؟

قبل از جراحی بهتر است درخصوص مواردی نظیر نواحی درمان، موارد منع مصرف، سوابق بیماری و تحمل درد با پزشک مشاوره کرد.

مراحل لیپوماتیک چگونه است؟

جراحی لیپوماتیک یک روش کم تهاجمی است که تقریبا 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد. با ایجاد برش‌های بسیار کوچک، مایع بی‌حسی از طریق لوله ای مخصوص(کانولا) ارتعاشی وارد بدن بیمار می گردد. به‌محض بی‌حس شدن بیمار، جراح با کمک کانولای ساکشن مخصوص که جهت تخلیه چربی اندام و پیکرتراشی طراحی شده اقدام به خارج کردن چربی‌ها می‌کند. کانولاهای درمانی در سایزهای مختلف موجود هستند. همین امر موجب شده درمان نواحی که با روش‌های دیگر لیپوساکشن دشوار است با کانولا به راحتی انجام شود لیپوماتیک معمولا تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود. درصورتی که قرار باشد 5 لیتر چربی و یا بیشتر از بدن بیمار تخلیه شود جراحی باید تحت یهوشی عمومی انجام شود. شروع جراحی با تزریق محلول بی‌حسی انجام می‌شود. سپس کانولا با حرکت 3 بعدی (حرکت در بیش از یک جهت یا مکان) به طور همزمان تمام بافت‌های چربی را تجزیه و از هم متلاشی می کند. با وجود این‌که در لیپوساکشن آکوستیکی ممکن است بیمار کمی احساس درد و ناراحتی کند اما در لیپوماتیک بیمار بیشتر احساس قلقلک می‌کند. همین امر موجب خنده بیمار در طول درمان می‌شود. زمان جراحی بیشتر به میزان چربی که باید تخلیه شود بستگی دارد اما معمولا سریع‌تر از لیپوساکشن‌های قدیمی انجام می‌شود. بعد از جراحی معمولا نیازی به بخیه نیست.

بهبود بعد از به چه صورت است؟

دوره بهبود لیپوماتیک کوتاه است. از آن‌جایی که عموما بدون بیهوشی عمومی انجام می‌شود بیمار می‌تواند بعد از اتمام جراحی بیمارستان را ترک کند. چند روز بعد از جراحی بیمار می‌تواند به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهد.

آیا ترشح بعد از عمل لیپوماتیک طبیعی است؟

بعد از جراحی فرد با مقداری خونابه همراه خواهد بود که از محل جراحی ترشح می‌شود، میزان این ترشحات به محل عمل و حجم چربی تخلیه شده بستگی دارد.

آیا لیپوماتیک مانع بارداری می‌شود؟

خیر و این جراحی برای خانم‌های جوان و مجرد نیز مانعی نخواهد داشت.

پوشیدن گن‌های ویژه تخلیه چربی توصیه می‌شود؟

برای تخلیه مایعات از محل‌های برش و جلوگیری از تورم پس از تخلیه چربی می‌بایست گن‌های ویژه‌ای را متناسب با سایز بیمار تجویز نمود تا بلافاصله پس از پانسمان بر تن وی پوشیده شود. با آغاز روز بعد از جراحی بیمار می‌تواند گن را فقط روزانه برای رفتن به حمام بیرون آورده، گن را شسته و پس از خشک شدن مجدداً بپوشد و پوشیدن مداوم گن را باید تا 24 ساعت بعد از اینکه تخلیه مایعات کاملاً متوقف شد، ادامه دهد.

خطرات لیپوماتیک کدامند؟

لیپوماتیک همانند سایر جراحی‌ها بدون خطرات و عوارض جانبی نیست. اما به دلیل این که بدون بیهوشی عمومی انجام می‌شود خطرات آن به نسبت کمتر است. توزیع نامنظم چربی و شل شدن پوست از بزرگترین عوارض جانبی چنین روشی است. لازم به ذکر است که هر دو عارضه فوق بعد از مدتی توسط جراح قابل درمان است.

آیا لیپوماتیک باعث اختلال قاعدگی می‌شود؟

احتمال این مشکل وجود دارد اما بسیار به ندرت.

چند روز پس از انجام عمل لیپوماتیک می‌توان فعالیت‌های بدنی مانند ورزش و پیاده روی انجام داد؟

چند روز اول بهتر است بیمار استراحت کند اما پس از آن پیاده روی بعد از عمل مانعی ندارد اما حدودا یک هفته باید از انجام فعالیت‌های بدنی شدید که باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شوند پرهیز کرد. راه رفتن می‌تواند در تخلیه خونابه‌ها و کاهش تورمات تاثیر داشته باشد زیرا خوابیدن و استراحت مطلق دوران نقاهت را طولانی‌تر می‌کند.

تورم و کبودی بعد از انجام جراحی تا چه حدی طبیعی است؟

ایجاد تورم و کبودی در روزهای اول طبیعی است و پس از گذشت چند روز از بین می‌روند. اما از آنجایی که بدن در طول این مدت نیز بدن همچنان به کاهش سایز و وزن ادامه می‌دهد نتیجه نهایی ممکن است تا 6 ماه طول بکشد. برای کاهش تورم بهتر است آب کرفس یا آب آناناس مصرف کرد

آیا رعایت رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک ضروری است؟

برای بدست آوردن بهترین نتیجه بهتر است از خوردن غذاهای شور و چرب پرهیز کنید. ورزش به داشتن اندام مناسب‌تر بسیار کمک می‌کند. یکی از مهم‌ترین مزایای لیپوماتیک این است که مانع از ایجاد چربی‌های اضافی در طولانی مدت خواهد شد و در صورتی که فرد رژیم غذایی خود را به خوبی رعایت نماید تا پایان عمر دچار چاقی موضعی نخواهد شد.

آیا می‌توانم سفر کنم و یا به سرکار بروم؟ از چه زمانی؟

در هفته دوم می‌توانید سفر کنید و یا فعالیت‌های دیگر را آغاز نمایید.

شنا کردن بعد از جراحی مجاز است؟

خیر ،رفتن به استخر و سونا تا بسته شدن کامل سوراخ‌ها ممنوع است.

درخواست مشاوره

فهرست
راهنمایی لازم داری ؟ با من چت کن